Kategórie

Najpredávanejšie

Výrobcovia / značky

Horčík proti stresu

Publikované: 05.04.2018, 06:22
Kategórie: Zdravie koní

Horčík alebo magnézium sa v organizme nachádza uložený predovšetkým v kostiach a svaloch. Zúčastňuje sa mnohých procesov látkovej premeny, aktivuje enzýmy a je nevyhnutnou látkou pri syntéze nukleových kyselín, ktoré sa nachádzajú v bunkovom jadre. Ovplyvňuje priepustnosť bunkových membrán, čím zaisťuje správny priebeh nervosvalové dráždivosti a svalovej kontrakcie, teda nervových impulzov. Nedostatok horčíku nervovú dráždivosť zvyšuje, čo sa u koní môže prejavovať zvýšenou ľakavosťou, precitlivelosťou a netrpezlivosťou. Naopak nadbytok magnézia nervovú dráždivosť znižuje a tým i tlmí všetky stresové prejavy a navodzuje celkové uvoľnenie.Horčík pre kone

Prítomnosť horčíku je (nielen) v koňskom organizme nepostrádateľná a veľa jedincov trpí jeho nedostatkom. K nedostatku tohto makroprvku sú najnáchylnejšie kone s vysokou fyzickou či psychickou záťažou a kone, ktoré sú odkázané len na kŕmenie objemným krmivom bez pridania vyváženého minerálneho doplnku. Nedostatok magnézia vedie k zníženej výkonnosti, zvyšuje riziko svalových kŕčov, má negatívny vplyv na psychiku, srsť i obehovú sústavu a dokonca znižuje i obranyschopnosť organizmu.

Ale ono nie je horčík ako horčík :). Pri výbere správneho kŕmneho doplnku je totižto nutné pozerať i na to, v akej forme sa v danom doplnku minerálna látka nachádza, pretože práve forma minerálu je to, čo ovplyvní jeho vstrebateľnosť. Všeobecne najdostupnejšie sú anorganické minerály, ktorých vstrebateľnosť je ale iba 5 - 10 %. Najlepšie vstrebateľné, a teda i organizmom najlepšie využiteľné, sú minerály v chalátových formách, kedy je vstrebateľnosť až 90 %. ALE! Horčík je v tomto ohľade výnimka a vo väčšine minerálnych doplnkov (i v tých určených pre ľudí) je práve v anorganickej forme. Pýtate sa prečo? Dôvod je jednoduchý - väčšina chalátových foriem horčíku má silné preháňajúce účinky :). Vstrebateľnosť anorganického horčíku sa dá ale zvýšiť, pokiaľ je užívaný spoločne s vitamínmi B. A práve kombináciu horčíku a vitamínu B12 nájdete v produkte Stiefel Mag 12, ktorý je ešte navyše obohatený o vápnik (kvôli zachovaniu správneho pomeru Mg : Ca) a vitamín E. Pre extrémne vzrušivé a nervózne kone môžeme odporučiť výrobok Stiefel Mag Power liquid, ktorý okrem horčíku a vitamínu B12 obsahuje ešte naviac látku nazývanú tryptofan. Tryptofan je esenciálna aminokyselina (tzn. aminokyselina, ktorú si organizmus nie je schopný sám vyrobiť a je odkázaný na jej príjem v potrave), ktorá je známa pre svoje ukľudňujúce účinky a je veľmi často využívaná i v ľudskej medicíne pri liečbe depresií, úzkosti a strachu.

Pomôžte zdieľať náš obsah

Moduly, platobné brány a preklady pre PrestaShop

PrestaShop Addons, Payment gateways and Services

Moduly, platobné brány a preklady pre PrestaShop

Tvorba e-shopov a webových stránok

Internetové stránky a e-shopy

Depeche Mode Shop