Kategórie

Najpredávanejšie

Výrobcovia / značky

Zľavnený tovar

Stopové prvky vo výžive koní a dôsledky ich nedostatku

Publikované: 22.04.2018, 19:22
Kategórie: Zdravie koní

Mikroprvky, častejšie nazývané stopové prvky hrajú dôležitú úlohu vo výžive koní. Prvky ako zinok, selén, železo, jód, kobalt, meď sú súčasťou dôležitých procesov v organizme a ten si ich nedokáže vyrobiť ani ich efektívne nahradiť. Často sa v organizme zložito ukladajú, ich prísun je teda potrebné zaistiť nepretržite. Ich nedostatok spôsobuje závažné metabolické, nervové hormonálne a vývojové poruchy a nie je dobré ich podceňovať. Zastúpenie stopových prvkov v organizme je závislé na ich prítomnosti v krmive a na schopnosti koní tieto prvky vstrebávať (práve táto schopnosť je od prípadu k prípadu rozdielna).

Železo

Železo je esenciálnym stopovým prvkom. Je potrebné predovšetkým pre správnu funkciu krvotvorby. Dôležitú úlohu hrá ale tiež v prenose a uchovaní kyslíku v organizmu. Rovnako dôležité je železo vo vnútrobunkovom metabolizme, kde odbúrava vnútrobunkové jedy (peroxid vodíka).

Dodáte použitím produktu: KOMPLET-PLUSELOMINMINERÁLZINOK-PLUS

Jód     

Jód hrá v organizme hlavnú úlohu pri produkcii hormonov štítnej žľazy. Pretože hormóny štítnej žľazy zastávajú dôležitú funkciu pri regulácii metabolických procesov, prejavuje sa nedostatok jódu predovšetkým ťažkými vývojovými a metabolickými poruchami.

Dodáte použitím produktu: VITAMIN LIQUIDMINERAL

Kobalt 

Kobalt je esenciálnym stopovým prvkom. Kobalt je integrálnou súčasťou vitamínu B12. Je súčásťou aktivačného procesu mnohých enzýmov a ako taký vstupuje do metabolických procesov.  Okrem toho zastáva dôležitú úlohu pri krvotvorbe (tvorba erytropoetínu) a inhibícii oxidácie v kostnej dreni.

ELOMINMINERAL

Meď

Meď je po zinku a železe tretím najviac zastúpeným esenciálnym stopovým prvkom v organizme. Je spoluzodpovedná za transport kyslíka v krvi. Je súčásťou mnohých enzýmov a tým životne dôležitým stopovým prvkom. Je dôležitá pri oxidačno-redukčných reakciách, pri syntéze melanínu a kolagénu, pri transporte železa, má antioxidačné účinky. Nedostatok medi sa prejavuje zhoršeným príjmom krmiva, poruchou pigmentácie, mozkovými disfunkciami a pri dlhotrvajúcom nedostatku tiež hematologickými a kostnými zmenami.

Dodáte použitím produktu:  ZINOK-PLUSKOMPLET-PLUSELOMINMINERAL

Mangán         

Mangán je esenciálnym stopovým prvkom. V organizme hrá významnú úlohu v rade fyziologických pochodov, ktorých sa zúčastní buď ako súčásť enzýmov (napr. v antioxidačných dejoch) alebo ich aktivátorov (napr. enzýmov podieľajúcich sa na metabolizme cukru, aminokyselín a cholesterolu). Podporuje normálny vývoj chrupavky a kostí a proces hojenia. Pozitívne ovplyvňuje vstrebávanie vitamínu B1.

Dodáte použitím produktu: KOMPLET-PLUSELOMINMINERAL

Selén  

Selén je esenciálnym stopovým prvkom. Je súčasťou mnohých enzýmov a ako taký vstupuje do metabolických procesov. Selén pozitívne ovplyvňuje účinnosť vitamínu E. Selén i vitamín E sú veľmi doležité antioxidanty, ktoré spomaľujú stárnutie buniek a podporujú obranu organizmu proti nádorovým chorobám. Ďalšia funkcia selénu spočíva v zamedzení vzniku krvných zrazenín. Zvyšuje účinnosť imunitného systému a odolnosť organizmu voči výrusovým a bakteriálnym infekciám.

Dodáte použitím produktu: E-POWER Liquid
E-PLUS PeletyMINERAL

Zinok  

Zinok patrí k nenahraditeľným stopovým prvkom pre metabolizmus. Je súčasťou hádam všetkých enzýmov. Plní v organizme veľa najrôznejších funkcií. Ako súčasť metabolických procesov hrá dôležitú úlohu v metabolizme cukrov, tukov i bielkovín a podiela sa na raste buniek. Kvalitný imunitný systém rovnako ako množstvo hormónov potrebujú pre svoju stavbu práve zinok. Hrá tiež dôležitú rolu pri hojení otvorených zranení. Zinok sa v organizme veľmi ťažko ukladá, je teda dôležité zaistiť jeho rovnomerný pravidelný prísun. Hlavne v období rastu je potreba zinku v organizme vysoká.

Dodáte použitím produktu: ARTHRO-PLUSBIOTINKOMPLET-PLUSELOMINKREMELINAMAG POWER LiquidMINERALGELA-PLUSZINOK-PLUS

Pomôžte zdieľať náš obsah

Moduly, platobné brány a preklady pre PrestaShop

PrestaShop Addons, Payment gateways and Services

Moduly, platobné brány a preklady pre PrestaShop

Tvorba e-shopov a webových stránok

Internetové stránky a e-shopy

Depeche Mode Shop