Kategórie

Najpredávanejšie

Výrobcovia / značky

Zľavnený tovar

Zinok vo výžive koní

Publikované: 29.04.2018, 16:08
Kategórie: Výživa , Zdravie koní

Zinok PlusZinok patrí k nenahraditeľným stopovým prvkom pre metabolizmus. Je súčasťou snáď všetkých enzýmov, ktoré plnia v organizme veľa najrôznejších funkcií. Ako súčasť metabolických procesov hrá dôležitú úlohu v metabolizme cukrov, tukov i bielkovín a zúčastňuje sa na raste buniek. Rovnako imunitný systém, tak ako množstvo hormónov, potrebujú pre svoju stavbu a funkciu práve zinok. Zinok hrá tiež veľmi dôležitú úlohu pri hojení otvorených zranení. 


Zinok sa v organizme veľmi zložito ukladá, je teda dôležité zaistiť jeho rovnomerný pravidelný prísun. Hlavne v období rastu, prípadne i pri presrsťovaní, je potreba zinku v organizme vysoká.

Denná potreba zinku je pre 500 kg koňa všeobecne udávaná cca 400 mg, teda asi 40mg na 1 kg prijatej sušiny. V príliš vysokých dávkach je zinok toxický. Objemné krmivá však obsahujú priemerne 20-50 mg zinku na kilogram sušiny (!). Preto mnohé kone, ktoré sú kŕmené iba objemným krmivom, vykazujú nedostatok zinku. 
Pohotovostná zásoba zinku dostupná pre organizmus sa veľmi ťažko preukazuje. Pokiaľ potrebujete zistiť skutočné hodnoty zinku v organizme Vášho koňa, je potrebná analýza chlpu, teda srsti. Hladina zinku v krvi je bohužiaľ hodnota nepreukázateľná.
Nedostatok zinku spôsobuje zlý rast, kvalitu srsti a kopytnej rohoviny, problematické hojenie kože, poruchy plodnosti i rôzne metabolické poruchy. Pomalé hojenie rán, ku ktorému môže pri deficite zinku dochádzať, zvyšuje riziko preniknutia infekcie a tým aj ďalšieho predlžovania hojenia. U žriebät zhoršuje nedostatok zinku ich rast.
Zinok využíva vo fyziologických procesoch rovnaký transportný mechanizmus ako meď. Nadmerný príjem zinku môže spôsobovať nedostatok medi.

Produkt Stiefel Zinok Plus je mimo iného obohatený práve o meď, železo, mangán a selén, jedná sa priamo o receptúru, ktorá má napomôcť pri riešení kožných problémov, problémov s rohovinou a zaistiť dodávku stopových prvkov potrebných v dobe presrsťovania. Všetky prvky sú v organických väzbách, ktoré sú na rozdiel od anorganických foriem, lepšie využiteľné v organizme. Môžeme ho kŕmiť ako kúru v období presrsťovania, ďalej pri zhoršení kvality srsti alebo kopýt alebo ako podporu rastu kožného tkaniva pri zraneniach, chorobe či pri prejave letnej vyrážky. Hojenie rán je možné podporiť lokálne aplikáciou Stiefel Zinková masť v spreji. Malé množstvo zinku prechádza i kožou, oxid zinočnatý je zároveň sťahujúci a antiseptický. Stiefel masť v spreji obsahuje naviac i alantoin a lanolín, balzám pre poškodenú pokožku.

Pomôžte zdieľať náš obsah

Moduly, platobné brány a preklady pre PrestaShop

PrestaShop Addons, Payment gateways and Services

Moduly, platobné brány a preklady pre PrestaShop

Tvorba e-shopov a webových stránok

Internetové stránky a e-shopy

Depeche Mode Shop